Кривични за насилниците кои извршија напад врз домот на Венцо Вуинов

Од:

Полициската станица во Виница поднесе кривична пријава против В.А.(21), Р.З.(22), Д.В.(36) и М.А.(21) сите од Виница за сторено кривично дело „насилство“ и против Г.В.(41) од Виница за „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“.

На 31.03.2013 година, околу 05,00 часот, во Виница на ул. „Рајко Жинзифов“, четворицата првопријавени дошле пред домот на Венцо Вуинов, кандидатот за градоначалник на Виница од Сојузот за иднината за Виница, и почнале да извикуваат навредливи зборови кон истиот и насилно се однесувале кршејќи шишиња, превртувајќи канти за ѓубре и со бекатон плочки фрлале кон неговиот дом.

Пријавените потоа влегле во возило и на оддалеченост од околу 140 метри биле пресретнати од патничко моторно возило „форд фиеста“ управувано од Г.В., родина на В.В. кој им го попречил патот, по што со пиштол што го поседува со дозвола, им наредил да излезат од возилото и им се заканил дека ќе посегне по нивните животи.

Би можело да ве интересира

Приведени скопјанка и штипјанец поради сомнение за нелегален ископ на предмети од културно наследство

Ана Ололовска

Приведен криумчар, пронајдени 10 мигранти

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци од липковско

Ана Ололовска

Уапсен насилник, баран со потерница за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

Двајца приведени, превезувале огревно дрво без документи

Ана Ололовска

Приведени тројца крадци во Битола, расчистени пет кривични дела

Ана Ололовска