Кривична пријава против скопјанка за даночно затајување

Од:

Единицата за економски и компјутерски и криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 31-годишната М.А. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување”, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– Пријавената, во текот на 2021 година примила 43.532 евра преку брз трансфер, но не го пријавила приходот и не поднела задолжителна даночна пријава до Управата за јавни приходи, соопшти МВР.

На тој начин таа избегнала да плати данок на личен доход во износ од 10% од вкупниот остварен доход или 267.721 денар, а за што била законски обврзана. Со ваквото дејствие таа го оштетила Буџетот на Република Северна Македонија за износ од 267.721 денар.

Би можело да ве интересира

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он

Вработени во јавно претпријатие во Ѓорче се тепале на паркинг

А1он

Приведен скопјанец за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведен разбојник од Штип

Ана Ололовска

Приведен малолетник од Битола, осомничен за сторени повеќе кривични дела

Ана Ололовска

Кривична пријава против скопјанец за злоупотреба на лични податоци

Ана Ололовска