Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Од:

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 51-годишниот Џ.Ј. од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување” по член 353 и „фалсификување службена исправа” по член 361 од Кривичниот законик, извести МВР.

– На 26.07.2022, пријавениот во својство на референт за сеча и дотур во ЈП „Национални шуми“, издал испратница за 26.07.2022 за натоварено огревно дрво во количина од 2,5 кубни метри во товарно возило „там“ со скопски регистарски ознаки. При контрола, извршен увид и премерување од страна на Шумска полиција било констатирано дека натоварената количина не соодветствува со наведената количина во издадената испратница, односно дека има претовар од 1,5 кубни метри дрвна маса, соопшти МВР.

На тој начин пријавениот му овозможил на М.И., кој го управувал возилото, да се стекне со противправна имотна корист, а на државниот буџет му нанел штета од 13.500 денари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ФОТО) Кражба во Аеродром – им ги украле влезните врати на станарите од неколку згради

Приведени крадци од Тетово

Ана Ололовска

Полицијата го расчисти случајот со тепање на куче во радовишко од објавено видео на социјалните мрежи

Ана Ололовска

Приведено лице од гостиварско за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведен крадец од Велес, следува поднесок

Ана Ололовска