Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Македонски Брод

Од:

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(59), Љ.Б.(52) и Г.М.(51), сите од Македонски Брод, за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

На 30.10.2006 година првопријавениот, како градоначалник на Општина Македонски Брод, без согласност од Министерството за финансии и Министерството за труд и социјална политика, ја именувал третопријавената за директор во Детската градинка „7-ми Септември“ – Македонски Брод. Исто така, во текот на 2016 и 2017 година, соопшти денеска МВР, првопријавениот, извршил незаконско именување на двајца раководни административни службеници во Општина Македонски Брод.

Во текот на 2016 година, второпријавениот, како директор на детската градинка „7-ми Септември“ – Македонски Брод, без распишан јавен оглас, ја вработил третопријавената, со што истата, по основ на плати, се стекнала со противправна имотна корист од 1.054.971 денари, додека била предизвикана и дополнителна штета на градинката од 48.840 денари. Во периодот од 30.10.2006 до 30.04.2008 година, третопријавената, како директор на детската градинка „7-ми Септември“ Македонски Брод, спротивно на Законот за работни односи, Законот за вработени во јавниот сектор и спротивно Закон за извршување на Буџет на РМ, без согласност од Министерството за финансии, вработила две лица. Исто така, во текот на 2007 и 2008 година, третопријавената, и покрај тоа што знаела дека во наведената институција не била во редовен работен однос, депонирала свој потпис во Централен регистар, а потоа врз основа на одлука на Совет на Општина Македонски Брод, ретроактивно и биле исплатени шест плати, со што се стекнала со противправна имотна корист од 101.262 денари.

Би можело да ве интересира

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран меѓународна потерница, според германската БКА – ова е сјаен пример за успешна меѓународна полициска соработка

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

Александар Тодески

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

Адвокатот Стојков кој го однесе Палевски во Белград на распит во полициска станица

Александар Тодески