Кривична пријава против полицаец за примање поткуп

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против С.С. од Скопје, полициски службеник во полициска станица при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“.

dobivaj vesti na viber

На 26.07.2022, при вршење службени дејствија на автопатот Скопје – Миладиновци, при контрола на патничко возило, пријавениот побарал и примил 2.000 денари од лице за да не изготви записник и прекршочен платен налог за сторен и констатиран сообраќаен прекршок.

После тоа, оштетеното лице го пријавило случајот во полициска станица, а по преземени мерки било утврдено дека пријавениот го сторил делото и му е поднесена кривична пријава.

Воедно, од Одделот за внатрешна контрола поднесена е иницијатива за поведување на постапка за утврдување дисциплинска одговорност и предлог за отстранување од работното место до завршување на дисциплинската постапка.

Би можело да ве интересира

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Ана Ололовска

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Ана Ололовска

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Ана Ололовска

Лишен од слобода крадец, одземеното е вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Приведен крадец по распишана потерница

Ана Ололовска