Кривична пријава против двајца дилери, пронајден кокаин

Од:

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека е поднесена кривична пријава против двајца дилери кај кои е пронајден кокаин.

dobivaj vesti na viber

„Денеска (26.11.2021), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) во содејство со СВР Охрид до Основното Јавно Обвинителство Охрид поднесе кривична пријава против И.Д.(45) и Д.Д.(45), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори” по член 215 од Кривичниот законик.

Во периодот од јули до ноември 2021, И.Д. набавил кокаин од едно лице, по што заедно со второпријавената Д.Д. во неговиот дом го препакувале во помали пакувања и го препродавале по цена од 4.000 до 5.000 денари за еден грам, за што се обезбедени докази.

На 25.11.2021 на ул.,,Марко Цепенков“ во Охрид, полициските службеници од ОСОСК и СВР Охрид извршиле контрола на патничко возило „ренџ ровер“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Д.Д., при што биле пронајдени денари и евра во различни апоени, додека при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени кокаин и повеќе банкноти денари и евра за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривичното дело, по што лицата се лишени од слобода, за што МВР веќе информираше утринава“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Претрес во гостиварско, приведен дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер во центарот на Скопје

Ана Ололовска

Приведен криумчар на мигранти

Ана Ололовска

Приведен прилепчанец баран со потерница

Ана Ололовска

Скопски дилери завршија зад решетки во Кочани

(ВИДЕО) МВР уапси Пакистанец кој убил 17-годишна девојка од Грција

Горан Наумовски