Кривична постапка против Мариглен Демири, член на Левица

Од:

Судски процес е покренат и против уште еден член на Левица, Мариглен Демири, поради неговото учество на протестите од оваа година.

„Режимот не престанува со политичкиот прогон против членовите на Левица. Малку му беше што веќе води судски процес против двајца наши членови, Здравко Савески и Владимир Куновски, па реши да поведе кривична постапка против уште еден член на Президиумот на Левица, Мариглен Демири. Ако режимот мисли дека вака ќе нè замолчи – дебело се лаже! Нашата борба за слобода и социјална правда во Македонија продолжува!“, порачува Левица.

 

Би можело да ве интересира

Алил Демири, осудениот на доживотен затвор за убиствата кај Смилковско езеро е на слобода

Катерина Ѓуровски

Барањето за екстрадиција на Демири е активно од 2018 година, Министерството за правда чека одговор

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсен Демири во Косово – обвинет за убиството кај Смилковско

Анита Петровска Рајковиќ