Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ не е против уставни измени

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека заклучок од лидерската средба е тоа што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставни измени.

– Добро е што имавме разговор и што ставот утрово искажан од страна на потпретседателот Муцунски утрово пред штабот на ВМРО-ДПМЕ е променет, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ не е против уставни измени. Ова е процес во кој треба заедно да учествуваат сите. На состанокот се прави јасна дистинкција дали ќе ја интегрираме Македонија во ЕУ или ќе биде изолирана. Сметам дека треба да изградиме став дека за државата е најдобро да влезе во ЕУ.

Моја лична цел е овој процес да биде успешен и токму затоа вклучувањето на други делови од народ во Уставот е чекор напред. Ние сме Европа во мало со оглед на разноликоста на луѓето кои живеат во неа и кои денес ја чувствуваат Македонија како своја – рече премиерот Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Каевски: Мицкоски е анти ЕУ политичар а ДПМНЕ антизападна партија

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и вика јас сега ќе блокирам, тоа е стратегија на опозицијата

А1он

Мицкоски: Уште не се залечени раните за случајот со Онкологија, има нова афера каде ќерка дава тендер од три милиони на татко

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Предраг Петровиќ

Муцунски: Претседателот Мицкоски ја има мојата целосна поддршка да ја предводи партијата до победа на следните избори

Предраг Петровиќ

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ