Ковачевски – Гир: Следниот чекор кон европската цел е важен за квалитетот на живот на македонските граѓани и за стабилноста во Европа

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имал средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир.

На состанокот била реафирмирана силната поддршка од европските партнери за евроинтеграцискиот напредок на Република Северна Македонија.

– Следниот политички чекор по европскиот пат, како што е констатирано, е директно поврзан со подобрувањето на квалитетот на живот на македонските граѓани. Исто така, исчекорот се очекува во европската заедница, како прашање од важност за стабилноста на европскиот континент, соопштија од владината прес-служба.

На средбата, како што се наведува во соопштението, заеднички било оценето дека сите политички субјекти во земјава и сите институции е неопходно да се фокусираат на одлуки што ја доближуваат Северна Македонија кон европската цел.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум

Ковачевски за кривичниот законик: Казните се од комунистичко време, ги направил Дарт Вејдер, намалувањето е во согласност со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик не се „пазар“ за донесување на уставните измени

(ВИДЕО) Граѓаните бараат одговорност од системот, а не од лекарите: Ковачевски смета дека го политизираат случајот:

Орце Костов

Нема да фалат пратеници за уставните измени уверува премиерот