Костадинов го прогласи Пендаровски за победник

Од:

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов прогласи победа на нивниот кандидат Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните го искористиле правото на избор, а институциите јасно кажале дека изборниот процес бил регуларен.

„Првичните тенденции се задржаа и покажуваат стабилно водство на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски. Од обработени половина од стигнатите гласови, Пендаровски води со 30 илјади гласови пред Сиљановска. Очекуваме таквата тенденција да продолжи и Пендаровски да биде прогласен за претседател на државата“, вели Костадинов.

Тој им порача на ВМРО-ДПМНЕ да не бараат изговори за поразот кој им следува.

„Граѓаните го препознаа концептот на единство, кој води кон ЕУ и НАТО. Граѓаните избраа вистински претседател кој води напред. Ние граѓаните, денеска кажавме конечно ‘не’ за враќање назад во темното минато и поделби“, додаде Костадинов.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Заев: Мнозинскиот модел што го бара опозицијата е уназадување

Ана Ололовска

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

МВР и ДИК ќе работат на воведување отпечаток од прст во изборниот процес

Жарко Настоски

Бесими: Ќе нема финансиска пречка за локалните избори

Ана Ололовска

Вонредни парламентарни избори во Косово

Следува уште една изборна година

Ана Ололовска