Конте: Прашањето за проширување на ЕУ треба повторно да се отвори во ноември

Од:

Премиерот на Италија рече дека Рим ќе предложи Европската унија повторно да почне разговори за проширување на блокот за вклучување на Албанија и Северна Македонија во ноември, откако ЕУ го блокираше почетокот на преговорите со двете балкански земји, пренесе Ројтерс.

Џузепе Конте на прес-конференција во петокот изјави дека одлуката на лидерите на ЕУ на самитот да не започне разговори е „историска грешка“.

Би можело да ве интересира

Состанок на ЕС во следните недели во живо, најавува европски дипломат

Ана Ололовска

Меркел в среда за приоритетите со претседавањето со ЕУ

Ана Ололовска

Расте граѓанскиот притисок во ЕУ врз Полска и Унгарија

А1он

На првиот работен ден во Брисел, Лајчак се сретна со амбасадорите од Западен Балкан

А1он

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

Ландов

„Штедливата четворка“ цврсто против економскиот план на Меркел и Макрон

А1он