Конте: Прашањето за проширување на ЕУ треба повторно да се отвори во ноември

Од:

Премиерот на Италија рече дека Рим ќе предложи Европската унија повторно да почне разговори за проширување на блокот за вклучување на Албанија и Северна Македонија во ноември, откако ЕУ го блокираше почетокот на преговорите со двете балкански земји, пренесе Ројтерс.

Џузепе Конте на прес-конференција во петокот изјави дека одлуката на лидерите на ЕУ на самитот да не започне разговори е „историска грешка“.

Би можело да ве интересира

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Ана Ололовска

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски-Мас: Силна поддршка од германска страна за отворање на преговори за членство

Ана Ололовска

Мас: Се уште нема готов предлог за промена на методологијата на преговарање

Ана Ололовска

Мас: Никој во ЕУ не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија

Ана Ололовска

Мас: Германија ќе придонесе за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија

Ана Ололовска