Коњ врзан на тераса во руинирана куќа во центарот на Скопје, спасен и пренесен во Зоолошката градина

Од:

Коњ кој бил оставен врзан во руинирана зграда во центарот на Скопје бил спасен и пренесен во Зоолошката градина информираат од скопската Зоолошка градина.

Жителите од околните објекти го забележале коњот и пријавиле во МВР по што полицијата Агенцијата за храна и ветеринарство и вработени во ЗОО организирале мисија за спасување. Го извлекле коњот и го префрлиле на безбедно.

„Вчера на неколку портали беше објавено дека во Дебар Маало има коњ на тераса од стан во напуштена зграда, а полицијата добила и неколку пријави од граѓани. Колегите од Скопје ЗОО, заедно со директорот Кристијан Стаменов, МВР и инспектор на АХВ излегоа на терен и ја започнаа спасувачката мисија на коњчето кое за жал било врзано во руинираниот објект и оставено без храна и вода. Доцна вечерта коњот беше пренесен во Скопје ЗОО каде што ќе му обезбедиме ветеринарна грижа и најдобра нега“ – објавија од ЗОО Скопје.

Би можело да ве интересира

Во ЗОО Скопје се родија три бебиња од загрозениот вид бели волци

А1он

Стаменов: Апелираме до институциите да се пронајдат сторителите на немилите настани во Скопје ЗОО

Ана Ололовска

По повеќе од 20 години во ЗОО – Скопје се родија три лавчиња

Кристијан Стаменов в.д. директор на Зоолошката градина во Скопје, Тина Мицковска негова заменичка

Катерина Павлова-Николовска

Здруженија ja бараат активистката која го спаси мечето Теди од кошмарот во Штип, да биде директорка на скопската зоолошка

Кристијан Ландов

Директорот на скопската Зоолошка градина поднесе оставка