Комисијата во МВР разгледала 77 барања од граѓани за издавање пасоши

Од:

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот прв состанок разгледала вкупно 77 барања од граѓани, за кои по утврдени критериуми ќе одлучува кои се итни и неодложни да бидат процесуирани во итна постапка со цел издавање патни исправи.

Од МВР информират дека барањата за издавање патни исправи, поткрепени со соодветна документација, треба да бидат доставени до подрачните единици на Одделот за граѓански работи, со назнака дека се работи за ИТНИ барања за патни исправи кои се во надлежност на комисијата. Барањата неопходно е да содржат телефонски број на лицето-подносител.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Чулев – Сијарто: Поддршката од Унгарија е потврда на пријателството и добрите односи меѓу двете земји

Ана Ололовска

Чулев: Досега на 2405 лица им се издадени решенија за изолација, 9793 пополниле изјава за самоизолација

Ана Ололовска

Словенечка донација за МВР вредна 110 илјади евра во заштитна опрема

А1он

МВР: На 91 лице издадени решенија за изолација, 23 потпишале изјава за самоизолација

Ана Ололовска

Повик за палење на хотелите кои се пренаменети во карантини, случајот го испитува полицијата

Кристијан Ландов

Полицаец од Тетово заразен со коронавирус отишол на работа, 22 колеги се во изолација

Кристијан Ландов