Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ смета дека не се познати кластерите како што велат надлежните

Од:

Опозициската ВМРО ДПМНЕ информира дека денеска вонредно заседавала нивната Комисија за здравство, по објавувањето на денешниот број на новозаразени со Ковид-19. Тие на денешниот состанок заклучиле дека ситуацијата е алармантна.


„Македонија го доживува вториот пик. Со оглед на големата бројка на новозаразени во едно деноноќие, Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ смета дека Министерството за здравство нема никаква контрола врз ситуацијата со коронавирусот. Во контекст на ова, Комисијата смета дека воопшто не се познати кластерите како што велат надлежните“, пишува во соопштението од Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ.

Комисијата заклучила дека мора итно да се преземат мерки во насока на поголема заштита на здравјето на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

А1он

Мицкоски од Кратово: Граѓаните ќе одлучат меѓу два различни концепта

А1он

(ВИДЕО) Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

А1он

24-годишната тетовка која почина од Ковид-19, немала хронични заболувања

Мери Јордановска

Македонска Каменица е единствената општина каде од избивањето на пандемијата нема ниту еден заразен

А1он

(ВИДЕО) Жбогар: Никаде без маска!

А1он