Кога семафорот е нефункционален, е исто како да не постои!

Од:

Групата на активисти кои и претходно имплементираа уметнички активизам во Тетово, вчера организираа уште една активност. Овој пат нагласувајќи ги семафорите во раскрсницата пред Тетовскиот Универзитет и Средното Медицинско Училиште „Никола Штејн“ во улица „Илинденска“. Горенаведените семафори се надвор од функција подолго време, а пак општината не презема никакви мерки за регулирање на сообраќајот во овој дел на градот.

„Како последица на нефункционирањето на овој семафор, во ова раскрсница, се случиле голем број на сообраќајни несреќи. Пред два дена на истото место имаше тешка сообраќајна несреќа, каде за среќа, немаше жртви.

Можеби семафорот изгледа убаво како декорација, но сепак ова не е причината за неговото постоење. Кога еден семафор не работи е исто како да не е ставен на тоа место. Каде се локалните власти и зошто даночните обврзици не го добиваат тоа што го заслужуваат“, прашува групата активисти преку писмено соопштение.

Статистиките покажуваат дека има раст од 22% на сообраќајните несреќи во Општина Тетово, велат активистите.

Би можело да ве интересира

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

А1он

„Пубоо“ – граѓанска иницијатива за похуман јавен простор во тетовските маала

А1он

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи одликувана со „Орден на Ѕвездата на Италија“

Ана Ололовска

Воспитувачки заразени со коронавирус во тетовска градинка, група деца во изолација

А1он

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

Ана Ололовска

Aрифи и Груби се сретнаа и се сложија дека Тетово се развива

А1он