Кирацовски смета дека Пендаровски е следен од одредени служби, а тоа ја вознемири Силјановска

Од:

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски смета дека кандидатот за претседател Стево Пендаровски е следен од странски служби. Ова следува откако Пендаровски изјави дека 24-часа го следи тајна разузнавачка служба за која се сомнева дека е блиска со опозициска партија.

„Штом иден претседател на држава изјавува за одредени индиции, алудира за следење од одредени служби од опозицијата, евидентно е дека истите постојат. Тука МВР преземе иницијатива истите да бидат откриени и изведени пред лицето на правдата“, рече генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски

Противкандидатката на Пендаровски, професорката Гордана Силјановска Давкова пак, прашува што да очекува таа доколку тој е небезбеден, иако одраснал во безбедносните служби.

„Вознемирена сум од сомнежот на противкандидатот за претседател на Македонија, Пендаровски, дека е следен од безбедносните служби на некоја странска држава. Се прашувам, ако некој што речиси одраснал во безбедносните служби, ако некој кој бил национален советник за безбедност дури на двајца претседатели, се чувствува небезбеден, што да очекуваме ние, останатите противкандидати“, вели Силјановска.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Не се памети некој наш политичар да искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои како Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ: Срамен и недржавнички е потегот на Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен

Митева: СДСМ го нуди најлошото за нашите општини

СДСМ: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари

Џафери нема да го слави Илинден во Крушево поради приватни обврски, иако Пендаровски го очекува

Кристијан Ландов

Можно е во преговорите со Бугарија да се вклучи и трета страна, вели Пендаровски

Жарко Настоски