Кирацовски смета дека Пендаровски е следен од одредени служби, а тоа ја вознемири Силјановска

Од:

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски смета дека кандидатот за претседател Стево Пендаровски е следен од странски служби. Ова следува откако Пендаровски изјави дека 24-часа го следи тајна разузнавачка служба за која се сомнева дека е блиска со опозициска партија.

„Штом иден претседател на држава изјавува за одредени индиции, алудира за следење од одредени служби од опозицијата, евидентно е дека истите постојат. Тука МВР преземе иницијатива истите да бидат откриени и изведени пред лицето на правдата“, рече генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски

Противкандидатката на Пендаровски, професорката Гордана Силјановска Давкова пак, прашува што да очекува таа доколку тој е небезбеден, иако одраснал во безбедносните служби.

„Вознемирена сум од сомнежот на противкандидатот за претседател на Македонија, Пендаровски, дека е следен од безбедносните служби на некоја странска држава. Се прашувам, ако некој што речиси одраснал во безбедносните служби, ако некој кој бил национален советник за безбедност дури на двајца претседатели, се чувствува небезбеден, што да очекуваме ние, останатите противкандидати“, вели Силјановска.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

СДСМ: Законите важат за сите подеднакво, денеска тоа го потврди и Транспаренси, ВМРО-ДПМНЕ не може да се воздржи од изнесување невистини

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е во паника поради слабата работа на нивните градоначалници кои се големо разочарување

Ана Ололовска

СДСМ: Пецаков мора да одговара, ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити и да врши притисок врз институциите

Ана Ололовска

СДСМ: Институциите да не паѓаат на притисокот на ВМРО-ДПМНЕ, Пецаков да одговара

А1он

Митрески: За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има