Кирацовски: Пендаровски води со 2,5 % пред Сиљановска

Од:

На пребројани повеќе од половина избирачки места консензуалниот кандидат за претседател Стево Пендаровски е во водство пред Гордана Сиљановска Давковка, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и колацијата и кандидатот на Беса и Алијанса за Албанците, Блерим Река. Пендаровски води со 2,5 отсто пред Сиљановска, соопшти Александар Кирацовски, шеф на изборниот штаб на СДСМ.

Според него, победата на Пендаровски во првиот круг е очекувана.

„Предноста на Стево Пендаровски ќе значи сигурна победа и во вториот изборен круг. Во вториот круг очекуваме граѓаните уште посилно да го поддржат напредокот и процесот што води напред. Нема да набројам каде води Стево Пендаровски, ова се избори за претседател на државата, не се локални избори и ВМРО-ДПМНЕ бадијала се храбрат, јасно е дека губат во првиот и дека ќе изгубат и во вториот круг“, рече Кирацовски.

Тој кажа дека нема да толкува поединечни географски резултати. „Ирелевантно е дали на едно место победил еден, а на друго друг кандидат, на крајот се собираат резултатите според кои во овој момент Стево Пендаровски води“, рече тој.

Кирацовски кажа и дека во медиа центарот ќе пристигнеле и претставници од ДУИ.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Гуаидо ќе ги бојкотира предвремени избори

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори