Казнен налог од 2000 евра за фалсификување ПЦР тест

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Скопје.

-На 28 мај, 49-годишната обвинета се обидела да оствари излез од државава на граничниот премин на Меѓународниот аеродром – Скопје, притоа прикажувајќи фалсификувана исправа – лажен медицински сертификат за негативен ПЦР тест на SARS-CoV-2 вирусот, информираат од скопското обвинителство и додаваат дека таа иако знаела дека не се тестирала во наведената лабораторија ден претходно и дека не и бил издаден негативен резултат на ПЦР тестот, таа пред овластените службени лица ја прикажала медицинската потврда како вистинита.

Јавниот обвинител предложи Судот на обвинетата да и изрече парична казна од 100 дневни глоби со поединечна висина на дневната глоба од 20 евра во денарска противвредност.​

Би можело да ве интересира

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Ана Ололовска

Обвинителство: Меѓу 14-те настрадани во пожарот се и сопруга на пациент и ќерка на пациентка

Мери Јордановска

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година​

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага против три лица за илегална продажба на марихуана и кокаин во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец под истрага заради поседување автоматско оружје​

Ана Ололовска