Кардиологија: Работиме со целосен капацитет, пациентите да продолжат со својата рутинска нега на срцето

Од:

Универзитетската клиника за кардиологија соопшти дека секогаш е достапна за своите пациенти и ги охрабрува да продолжат со својата рутинска нега на срцето, со цел да се осигурат дека ќе останат здрави. Колку побрзо се третира болеста на срцето, како што посочуваат од Клиниката, толку е подобар исходот кај пациентите и се намалени ризиците од компликации.

Иако во моментов дел од Клиниката функционира и како Ковид центар, со цел да ги третира пациентите со кардиоваскуларни заболувања заразени со Ковид-19, останатиот дел на Клиниката работи со целосен капацитет, вклучувајќи голем број на коронарни интервенции, како и останати дијагностички процедури, стои во соопштението по повод 29 септември, Светски ден на срцето.

Од Клиниката потенцираат дека на овој ден кога светот сè уште се бори со пандемијата предизвикана од Ковид-19, никогаш не сме биле посвесни за важноста на нашето здравје и здравјето на нашите најблиски.

– Така, оваа година Светскиот ден на срцето е поважен од сите досега. Сега е шансата за сите нас, да се осигураме дека го негуваме и правилно го чуваме срцето. Кардиоваскуларната болест е најголемиот убиец на светот. До неа доведуваат многу причини, почнувајќи од консумирање цигари, дијабетес, висок крвен притисок, до загадување на воздухот и други болести. Во 2019 година се забележани 17,9 милиони смртни случаи во светот како резултат на кардиоваскуларни заболувања, односно 32 отсто од сите смртни случаи глобално. Од нив, 85 отсто како резултат на срцев или мозочен удар. Во Европа, кардиоваскуларната болест е главна причина за смрт и тоа кај 47 отсто од жените и 39 отсто од мажите, информираат од Клиниката.

Петстотини и триесет милиони луѓе во светот, како што се истакнува, живеат со кардиоваскуларна болест и за нив пандемијата Ковид-19 беше уништувачка.

– Нашите пациенти беа најподложни за развивање тешка форма на болеста предизвикана од вирусната инфекција, поради што многу од пациентите се плашеа да се јават на своите рутински и закажани контроли и се изолираа од своите семејства и блиски. Пациентите кои доживуваа срцев удар го одложуваа нивниот итен есенцијален третман, поради страв од заразување, предизвикувајќи нова јавна здравствена криза, стои во соопштението од Клиниката.

Би можело да ве интересира

Половина милион вакцини ни се донирани, а сме купиле 2,1 милион дози, цената останува тајна

Маја Илиевска-Пачемска

МЗ: Смртноста на предвреме родените бебиња намалена од 26 отсто на осум отсто

Ана Ололовска

МЗ: Почина 26-годишна родилка, со претходна тешка здравствена состојба и неконторолирана бременост

Ана Ололовска

Вакцинација против сезонски грип од петок, набавени 40.000 вакцини

Ана Ололовска

Клиниката за гастроентерохепатологија воведува нова процедура за третман на заболување на хранопровод

Ана Ололовска

МЗ: Од денеска пријавување за вакцинација против сезонски грип

Ана Ололовска