Каракачанов ги повика Милошоски, Николоски, Пандов, Мицевски како Бугари да гласаат на изборите

Од:

Александар Николоски, Антонио Милошоски, Петар Богојески, Филип Петровски, Никола Мицевски, Александар Пандов се само дел од имињата кои ги објави бугарскиот министер за одбрана, Красмир Каракачанов, а за кои тврди дека се лица кои се декларирале како Бугари и се со бугарско државјанство, па затоа можат да гласаат и на тамошните избори. Тој вели дека во списокот има 120.000 граѓани на Македонија, по што посочува дека во него има и „многу интересни имиња“.

dobivaj vesti na viber

Каракачанов вели дека секоја случајност на запишаните гласачи со политичари во Македонија може да е случајна, но ако не е, се надева дека е во ред што ги објавил јавно.

„Александар Николоски запишан во реонот Средец-Софија, Антонио Милошоски запишан во областа Вазараждане, Никола Мицевски во Ќустендил, Стефан Андоновски во Ќустендил, Марија Андоновска во Благоевград, Љупчо Димовски во Ќустендил, Бојан Стојановски во Благоевград, Иван Јорданов во Ќустендил, Игор Здравковски во Ќустендил, Марија Петрушевска во Средетс, Дајанчо Ефтимов во Благоевград, Здравко Трајанов во Благоевград, Александар Пандов во Средетс, Петар Богојески во Обориште, Филип Петровски во Средетс, Стевица Јанева во Петрич, Тало Груевси во Благоевград“, се имињата кои ги напиша Каракачанов.

Тој вели дека овие лица имаат државјанство врз декларирано бугарско потекло и се идентификуваат како Бугари.

„Над 120.000 граѓани на Република Северна Македонија во својство на бугарски граѓани ќе имаат право на глас на претстојните парламентарни избори. Избирачките списоци, во кои се запишани сите бугарски граѓани, се информации од јавен карактер и секоја бугарска општина е обврзана со закон да ги рекламира, физички и преку интернет, сите оние кои имаат право на глас – живеат на нејзина територија. Деновиве ги пребарав веб-страниците на бугарските општини и доволно е да се погледне објавениот список на избирачи за да се најдат многу интересни имиња, сите луѓе од Македонија, кои стекнаа бугарско државјанство врз основа на декларираното бугарско потекло и се идентификуваа како етнички Бугари“, пишува Каракачанов.

Бугарскиот министер вели дека секое совпаѓање на имињата со политичари во Македонија може да биде случајно.

„Меѓутоа, ако не е случајно и ако овие луѓе се оние кои мислам дека се, се надевам дека и ова е во ред. Сакам да верувам дека повеќе не е кривично дело против ‘македонската чест’ ако македонски политичар, јавна личност или близок роднина по крв се изјасни слободно и како етнички Бугарин без да биде навреден, навреден или исмеван поради тоа. Знам дека на многумина не им е лесно јавно да се откриваат и рекламираат како Бугари, но знам, затоа што некои од нив ги познавам лично, дека тајно ја сакаат мајка Бугарија и сонуваат, како што рече големиот водач на ВМРО Тодор Александров, ‘обединување на целото бугарско племе’“, додаде Каракачанов.

Тој ги повика луѓето од списоците да гласаат за бројот 1 за ВМРО, на бугарските избори.

„Освен право на глас, сите овие ‘истакнати’ македонски Бугари, како и другите над 120.000 бугарски државјани во Македонија имаат право на бесплатна вакцинација против Ковид-19, како и еднаков пристап до здравствениот систем на Бугарија и целата ЕУ. Ова е вистинска солидарност на татковината Бугарија кон нејзините бројни граѓани Бугари кои живеат и во Македонија и низ целиот свет“, додава Каракачанов.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: МЗШВ не кажува дали има трајно уништени документи од архивата – дали ваквата хаварија прикрива нечиј криминал и злоупотреби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ем дезертирал од служење војска, ем трајно неспособен со тапија, како Ковачевски добил и поседува уште безбедносен сертификат?!

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска