Кај осудувано лице полицијата пронајде полуавтоматски пиштол

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Осомничениот, на 5 ноември, како сопатник во автомобил на улицата „Методија Андонов Ченто“ во Скопје, неовластено држел полуавтоматско огнено оружје – пиштол „Токарев Т33“ со една рамка и шест куршуми. Пиштолот го поседувал без дозвола.

Особено имајќи го предвид фактот дека се работи за лице претходно осудувано за учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации согласно член 322-а од Кривичниот законик, надлежниот јавен обвинител нареди детален претрес на неговиот дом и одземање на електронски уреди кои ќе бидат предмет на вештачење. Поради опасност од бегство и можност да го повтори делото, до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје доставен е предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.​

Би можело да ве интересира

43-годишник уапсен, малолетните деца краделе – претреси во Струга и Битола најдени пиштоли, пушки и муниција

А1он

Дете од Скопје дошло со пластичен пиштол во школо и го вперувал кон учениците

Американка е уапсена на аеродромот во Сиднеј, имала позлатен пиштол во куферот

Кавадарчанец со воздушен пиштол пукал кон куќата на соседот

Скопјанец пукал со пиштол во дворот од семејната куќа

Трагедија во Пирот: Пукал во поранешната сопруга, а убил случајна минувачка

Горан Наумовски