Кај дилер од Влае најдена голема количина на дрога

Од:

Вчера (31.12.2022) во акција на полицијата со обезбедена наредба од судија на претходна постапка од Основен кривичен суд, извршен е претрес во стан на Љ.Г. (22) во скопската населба Влае.

При претресот пронајдени се две поголеми пакувања со околу 350 грама амфетамин, дигитална вага, половина килограм марихуана, 333 парчиња екстази и предмети за кои постојат основи на сомнение дека потекнуваат од продажба на дрога.

Претходно Љ.Г. е лишен од слобода и спроведен во полициска станица и до надлежното обвинителство ОЈО Скопје против него ќе биде поднесена кривична пријава за извршено кривично дело, а во текот на денешниот ден ќе биде изведен пред судија на претходна постапка.

Според добиените информации, пронајдената дрога требало да биде продадена и дистрибуирана на други дилери и уживатели за новогодишната ноќ.

Би можело да ве интересира

Црногорците кои беа уапсени во Уругвај со 489 килограми кокаин добија притвор до 120 дена

Црногорци во Уругвај се притворени поради шверц на кокаин

Кокаинска војна во Белгија: Им украле 1,2 тони дрога, па киднапирале нарко-бос

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Претреси и апсење во Арачиново: Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра

Анита Петровска Рајковиќ

Полицијата кај скопјанец пронајдени килограм марихуана

Нови моменти во аферата наречена „Половина тон кокаин“