Каевски: Во ВМРО-ДПМНЕ самите се фатија со рацете во медот, Мицкоски да не се крие

Од:

Осум дена трае молкот на Христијан Мицкоски за неговата улога во спорниот тендер од 136 милиони евра. Со денови слушаме меѓусебни обвинувања во ВМРО-ДПМНЕ за криминал, за раце во медот, и тоа за тендер тежок 136 милиони евра. Надлежните институции веќе постапуваат по допрен глас и го чешлаат целиот случај. Заклучокот е едноставен, во ВМРО-ДПМНЕ криминалната матрица не се менува, изјави на денешната прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Каевски додаде дека последните случувања само потврдуваат дека ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски, не само што не е реформирана партија, туку е и дополнително криминализирана. Граѓаните знаат дека, Златко Перински е поранешен шеф на кабинет на Мицкоски, пред да стане директор на Водовод.

Данела Арсовска пак беше кандидатка која Мицкоски ја промовираше, ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа, и ги собра потписите, заедно се шетаа по митинзи и бараа поддршка од скопјани на изборите. Токму Мицкоски ја пречека Арсовска пред Белата палата со зурли и тапани.

Мицкоски самиот се прогласи за шпицен градоначалник најавувајќи проект за 100 електрични автобуси во Скопје од партиска говорница. И сето тоа само за да контролира бизниси, тендери и влијанија, само да ја задржи својата фотелја во белиот дворец. Тоа е Мицкоски, секогаш ги гледал личните и интересите на одредени бизнис групи во ВМРО-ДПМНЕ, отколку интересите на граѓаните и државата, истакна Каевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шкријељ: Грижа за пензионерите во време на криза, 10% покачени пензии само оваа година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Марковска: Одговорност на СДСМ во време на криза, обезбедена храна, енергенси и парно за зимата, само Мицкоски блокира

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Марковска: ВМРО-ДПМНЕ фабрикува лаги, Ковачевски не е дел од сопствеништвото на Пиксел Груп

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е по тендри и провизии, локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: За пристојна старост и во време на криза, зголемени пензии за 10 отсто година

Ана Ололовска

СДСМ: Граѓаните го видоа концептот на Мицкоски, тендери и провизии, ако е искрен нека ја прекине блокадата во Собранието

Ана Ололовска