Кабинет на Макрон: При употребата на придавката за граѓаните на С. Македонија е направена ненамерна грешка

Од:

Покрај редовната комуникација со амбасадата на Франција во земјава, Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со Кабинетот на претседателот Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија, направена е ненамерна грешка, информираат од МНР.

dobivaj vesti na viber

Притоа бил потврден официјалниот став на Франција за целосно почитување на официјалното име на државата, државјаните на Северна Македонија, како и соодветните придавки, на начин како тие се дефинирани и прифатени во Обединетите нации, согласно Преспанскиот договор, велат од МНР.

Макрон во два наврати го употреби изразот „Северномакедонци“ но и во сегашното соопштение никаде го нема зборот Македонци, туку граѓаните на Македонија.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов

Португалскиот шеф на дипломатијата: Не гледам причина Бугарија повторно да блокира

Орце Костов

Ниту владиниот совет за македонски јазик не објасни до каде се простираат дијалектите

Орце Костов

ЕУ извести дека преговори не се започнати, а Маричиќ дека сме во „фаза на затворање на отворачкиот дел“

Кристијан Ландов

Скринигот ќе заврши за најмногу 16 месеци, период во кој ЕУ очекува да го смениме Уставот

Кристијан Ландов