Јово Вангеловски нов претседател на Врховен суд

Од:

На денешната вонредна седница на Судскиот совет за претседател на Врховен суд е избран Јово Вангеловски за кого гласале 12 членови на Советот, а еден против. Ова не е прв пат Вангеловски да се наоѓа на оваа позиција со оглед на тоа дека беше претседател на Врховниот суд и пред четири години при што тогаш не се кандидираше за продолжување на мандатот.

На седницата е избран и Стојанче Рибарев за нов в.д. претседател на Основен суд Скопје 1.

Вангеловски беше кандидат за оваа функција заедно со судијката во Врховен суд Лидија Неделкова, в.д. претседателката Снежана Бајлозова, и судијката Беса Адеми.

Би можело да ве интересира

Врховен му ја одби жалбата на Вангеловски за неговото разрешување од функциите

Кристијан Ландов

Цветанка Периќ е нов врховен судија

Васко Маглешов

ДКСК: Укажувањето до Врховниот суд е да превенира потенцијален судир на интереси кај судии против кои се отворени постапки

Постапуваме законски и не подлегнуваме на притисоци – Врховен ѝ одговори на антикорупциска

А1он

Антикорупциска го предупреди Вангеловски: Не може девет судии кои се пред разрешување да одлучуваат

Васко Маглешов

Одложена затворската казна на Јанкулоска за „Тенк“

Мери Јордановска