(ВИДЕО) Јанушев: На пратеници од ВМРО-ДПМНЕ им беа нудени милиони евра за да гласаат за уставните измени

Од:

ВМРО-ДПМНЕ одбра борба против неодговорната влада, рече генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на прес-конференција.

Тој обвини дека структури на власта и нивните соработници вршеле силен притисок врз пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

– Собранието стана пазар и арена за уцени. Се апсат поради политички прогон и тргуваат со слободата. Ветуваат награди за послушните и ги заплашуваат семејствата на пратениците за да гласаат, вели Јанушев.

Како што кажа тој, на еден пратеник му биле понудени милион евра за да глас, на друг 250 илјади евра, а на трет 2 милиони евра. Јанушев рече дека тие понуди биле одбиени и запраша дали и премиерот Заев учествувал во овие понуди.

– Свесни ли сте во каков амбис ја водите државата? Ова е преседенан. Не е ова за европска Македонија, ова е диктатура и насилие, рече Јанушев и додаде оти им оддава признание на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не потклекнале пред понудите.

Тој не сакаше да открие на кои пратеници им биле нудени сумите и остави тоа да го истражи обвинителството.

Јанушев изјави дека немал информации дали некои од пратениците од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат за уставните измени и најави оти ќе присуствуваат на седницата, која што е закажана за 21 часот.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Инциденти на етничка основа им одговараат единствено на СДСМ за да го прикријат неуспехот

А1он

ВИДЕО: Градоначалникот Зоран Зимбаков го демантира ВМРО-ДПМНЕ околу фабриката за канабис во Босилово

А1он

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за легализирање непостоечки објект за канабис од лица блиски на Заев

А1он

ВМРО-ДПМНЕ и Глас за Македонија: Итно да се расчисти нападот врз Љупчо Палевски

А1он

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести против поскапувањето на струјата: Се бара оставка од Регулаторната комисија за енергетика

А1он

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, со колона автомобили „против мафијата на Заев и поскапа струја“

А1он