Јанкулоска: Телефонот ми бил следен 732 дена

Од:

Обвинетата ексминистерка за внатрешни работи, 15-тина минути со треперлив глас говореше дека ако судот ги прифати бомбите, ќе се наруши принципот на владеење на правото и ќе биде прекршена Европската конвенција за човекови права.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителниот акт не е оценет се уште. Телефонот ми бил незаконски следен 732 дена, или сум била следена 17,568 часа“, рече Јанкулоска.

Законот не прецизира што е јавен интерес. Судијката ја опомена Јанкуловска да биде пократка. Екс министерката Јанкулоска рече дека ѝ биле прекршени човековите права и цитираше пресуди од Европскиот суд за човекови права.

В.М.

Би можело да ве интересира

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он

Дебарскиот суд ќе одржува дел од судењата за одредени кривични дела

Ландов

Усвоен шестмесечниот извештај од надзорот над функционалноста на АКМИС-от во судовите

Продолжува судењето за „Титаник“

Татјана Ташкова