Јанев: Општина Струмица ќе им помогне на оштетените во пожарот во „Глобал“

Од:

Тажна е сликата денеска, по пожарот кој ноќеска пред полноќ, избувна во трговскиот центар „Глобал“. Изгорени се повеќе трговски објекти и внатрешниот дел во којшто се наоѓаат продавници и тезги. Пожарот е изгаснат, но сеуште под контрола на пожарникарите за да не се појават нови жаришта. За среќа жртви и повредени нема, но причинета е голема материјална штета – напиша денеска на Фејсбук градоначалникот на Струмица, Коста Јанев.

Тој им се заблагодари на сите пожарникари кои учествуваа во гасењето на поажарот и најави дека општината во рамките на нејзините можности ќе им помогне на оштетените.

„Голема благодарност до нашите пожарникари од Струмица и нивните колеги од Кавадарци, Радовиш, Штип и Валандово, како и за вработените во ЈПКД „Комуналец“, за несебичната пожртвуваност и надчовечките напори коишто ги покажаа во гаснењето на пожарот. Сочувствувам со сопствениците на опожарените објекти за големата претрпена материјална штета. Општина Струмица во рамките на своите можности ќе направи се да им помогне во санирањето на штетите“ – порача Јанев.

🚒Тажна е сликата денеска, по пожарот кој ноќеска пред полноќ, избувна во трговскиот центар „Глобал“. Изгорени се повеќе…

Posted by Коста Јаневски on Sunday, 3 January 2021

Би можело да ве интересира

Опожарена трска во близина на Калишта

Ана Ололовска

Два месецa по пожарот, „Глобал“ повторно отворен

Жарко Настоски

Пожар во хотел во Радожда, изгореле три соби и кровот

Ана Ололовска

Се запали автомобил во движење кај Јурумлери, пожарникарите велат зачестиле опожарувањата на автомобили

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата упадна во дом на струмичанец кој си правел забава со 11 пријатели

Во четири наутро се запалила кујната во затворот Идризово, повреден е вработен

Жарко Настоски