Јанакиески пренесен од затворот во болница поради влошена состојба

Од:

Ексминистерот Миле Јанакиески вечерва е однесен на преглед во болницата „Oсми Септември“ и вратен повторно во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, потврди неговиот адвокат, Александар Новаковски, за „А1 он“.

Јанакиески се пожалил на гадење и болки во бубрезите. Екипи од дежурниот медицински тим во болницата  го прегледале, му дале терапија и повторно го вратиле во затворот.

Поранешниот министер со денови не јаде затворска храна. Денеска тој беше спроведен на судењето за случајот „Талир“ во кривичниот суд. Тој е во притвор на барање на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, поради спорна продажба на државно земјиште.

Премиерот Зоран Заев рече дека жали што Јанакиески е во притвор, но дека не може да се меша во судски одлуки.

Би можело да ве интересира

Миле Јанакиески останува да се брани од слобода, Кривичен го одби барањето на Русковска

Кристијан Ландов

Уште неослободен, Русковска бара Јанакиески повторно да оди во притвор

Кристијан Ландов

Укинат куќниот притвор на Миле Јанакиески

А1он

Адвокатот Даути: Ги повикувам надлежните институции да преземат соодветни чекори со цел почитување на законите

А1он

Ќе се одложат други судења на Јанакиески, за ТНТ да се суди уште трипати месецов, одбиени сите докази на обвинетите

Кристијан Ландов

Судијата Шабани не дозволи Јанакиески да оди во тоалет па се предомисли: Три саати зборувам, уста ми се исуши

Кристијан Ландов