Јанакиески од Антикорупциска бара да преиспита повреда на службена должност

Од:

Министерот за транспорт и врски Миле Јанкиески, денеска до Државната комисија за спречување на корупција достави, Барање за поведување на постапка за преиспитување на повреда на службена должност, во врска со наводниот случај кој го изнесе портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, а се однесува на закуп за куќа во Прилеп, наводно поврзана со Проектот за Рехабилитација и продолжување на канализационата мрежа во општина Прилеп, информираат од Министерството.

dobivaj vesti na viber

„Бидејќи господинот Шилегов нема храброст и доблест да ги достави документите до Државната комисија за спречување на корупција што ги изнесе на прес конеренција за наводен скандал, уторово министерот Јанакиески тоа го стори.

Во прилог до Комисијата, доставено е:

– Анкетен лист за пријава сопственост на семејната куќа во Прилеп
– Копија од договор за закуп
– Допис до Управа за јавни приходи за склучен договор за закуп

Во случајов се работи за класичен облигационен договор за закуп помеѓу закуподавач и закупец во кој освен Законот за облигациони односи, испочитувани се сите законски одредби кои се однесуваат на спречување на корупцијата, законските одредби за персоналниот данок од доход.

По кој знае кој пат го повикуваме Шилегов доколку има докази на наводен скандал да ги поднесе документите до Државната комисија за спречување на корупција, во спротивно да не манипулира и да ја лаже македонската јавност.

Наместо тоа да одговори матните зделки што ги правел тој лично и неговите шефови од СДСМ“, се вели во соопштението на Министерството за транспорт и врски.

Би можело да ве интересира

Првиот брод кој превезува житарици од Украина, по извршениот увид продолжува да плови кон Либан

А1он

Бочварски и Рустеми ја посетија цела траса на автопатската делница Кичево – Охрид

Ана Ололовска

Бочварски: Преку капитални проекти го развиваме туризмот и локалната економија во Берово

Ана Ололовска

Започна асфалтирање на превојот Плетвар

Ана Ололовска

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

Ана Ололовска

Бочварски: Ги пречекавме првите патници од првиот лет Скопје – Софија, воспоставуваме нови авионски врски

Ана Ололовска