Извршен увид од јавен обвинител за пронајденото безживотно тело во Осој

Од:

Ќе се прават проверки за да се утврди идентитетот на лицето, причините за смртта и причините заради кои телото било закопано на таа локација, соопшти Јавното обвинителство, а во врска со пронајдениот човечки леш во распаѓање кај Горна Матка.
.​​
„Вчера попладне, на местото викано Осој во атарот на селото Чајлане, во близина на патот кон Националниот парк „Јасен“, полициски службеници пронашле безживотно човечко тело во распаѓање. Местото веднаш е обезбедено, а денеска, започнувајќи од утринските часови, извршен е увид на лице место од страна на јавен обвинител и увидни екипи на Министерството за внатрешни работи. На местото на настанот беше присутна и екипа на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија. Во текот на увидот, по наредба на јавен обвинител, телото е откопано и веднаш е предадено за обдукција. Обезбедени се траги од лице место и по наредба на јавниот обвинител тие ќе бидат извештачени“, велат од Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Димитров: Денес е голем ден, новиот Закон за јавно обвинителство ќе донесе правда

А1он

Триесет дена притвор за чичкото што го малтретирал и врзувал за дрво малолетниот аутистичен внук

Мери Јордановска

Јовановски бара во четврток да биде однесен во обвинителството за да пријави криминал од одредени лица

Велешкото јавно обвинителство отвори предмет по повикот од Митрополитот Агатангел за масовно одење во верските храмови

А1он

Обвинителството бара притвор за синот што го уби таткото

А1он

Приоритет во работата на обвинителството ќе бидат пријавите поврзани со коронавирусот

А1он