Изминатата недела подигнати 168 непрописно паркирани возила во Скопје

Од:

Изминатата недела, со „пајак“ се отстранети 168 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 29 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 139 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци како паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице, информираат од Град Скопје.

Оттаму дополнуваат дека контролорите на зонските паркиралишта, во истиот период, санкционирале вкупно 365 возилa, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 29 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Град Скопје и JP „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Би можело да ве интересира

Попова Шапка добива дополнителни паркинг места

А1он

За брзо возење 148 санкции на територијата на цела држава

Ана Ололовска

Во Скопје 132 сообраќајни прекршоци

Ана Ололовска

Викендов автобусите од линиите 22, 22А и 64А ќе сообраќаат по изменет режим во реонот на улица „Лука Геров“

Ана Ололовска

Во Скопје санкционирани 144 возачи, 33 за брзо возење

Ана Ололовска

За брзо возење 240 санкции на територија на цела држава

Ана Ололовска