Истрага за марихуана пронајдена во автомобил на наплатна станица Сопот

Од:

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 38 години за кое постои основано сомнение за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

– На 14 септември, осомничениот неовластено набавил 489,4 грама наркотична дрога марихуана од две засега непознати лица од Скопје. За дрогата платил 80.000 денари и ја ставил во својот автомобил спакувана во ќеса, по што се упатил кон Велес. На наплатната станица Сопот полициски службеници извршиле проверка на возилото и ја пронашле дрогата, соопшти Обвинителството.

– Бидејќи оцени дека се исполнети законските основи – опасност од бегство можност за влијание во постапката и можност за повторување на постапката, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена, се додава во соопштението на Обвинителството.​

Би можело да ве интересира

Истрага за разбојништво во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Политиката го крои и гостиварското обвинителство, Арслани го делат денови од победа за шефовското место

Кристијан Ландов

Поведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Ана Ололовска

Две лица во Скопје осомничени за недозволено поседување оружје

Ана Ололовска

Маж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Ана Ололовска

Жител на Бродец осомничен за измами

Ана Ололовска