Истрага за две лица кај кои е пронајден кокаин

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Како што соопштуваат од Обвинителството, осомничените, албански државјани на возраст од 21 и 43 години, на вчера околу 22:40 часот на регионалниот пат Дебар – Маврови Анови, во близина на „Ростушко анче“, во нивното возило „Фолксфаген туарег“ со албански регистарски ознаки, превезувале 25 грама кокаин. Дрогата била пронајдена при претрес од страна на полициски службеници, по што лицата биле задржани во полициска станица и за нив по документирање на случајот е поднесена кривична пријава во Основното јавно обвинителство Гостивар.

Со цел обезбедување натамошно непречено водење на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот до судијата на претходна постапка во Основниот суд Гостивар достави предлог за определување притвор за осомничените, информира Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Се уште трае потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско езеро

Ана Ололовска

Момче се удави во Претор откако се превртела педалинка

А1он

Поднесно обвинение за подмолно убиство во Струмица

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за предизвикување општа опасност, пукал кон стан на соседите

Ана Ололовска

Еден осомничен за пукањето на „Пластичарска“

Ана Ололовска

Кавадарчанец се затрул од јаглеродендиоксид во службено возило

Ана Ололовска