Истрага против две лица за недозволено поседување оружје и муниција

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени за кривично дело – Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

– На 16 мај, во автомобил БМВ со скопски регистарски ознаки, осомничените на возраст од 35 и 34 години, заеднички неовластено држеле поголемо количество оружје и муниција – три пиштоли марка „Црвена застава М57“ со соодветни рамки и 21 куршум, извести Обвинителството.

Оружјето и муницијата биле пронајдени при претрес на автомобилот на улицата „Кичевска“, во ќеса пред предното совозачко седиште. Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени, оценувајќи дека во целост се исполнети законските основи, додаваат од Обвинителството.​

Би можело да ве интересира

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески

ВИДЕО: Запалени фотографии на протестот пред Влада и порака дека законските измени нема да аболицираат никого

(ВИДЕО) Мајка се расплака на протестот пред влада: Што ќе правам ако си го изгубам детето

Александар Тодески

Ако имате информации за Онкологија пријавете во Обвинителство – три предмети за продажба на лекови веќе се во процедура

Анита Петровска Рајковиќ

Се вртеле милиони – групата на наркобосот од Грчец продавала грам кокаин за 100 евра низ цела Македонија

Анита Петровска Рајковиќ