(Интервју) Зоран Витанов: Нас нè водат губитници, ова е лудило, санаториум

Од:

Во Македонија немаме лидери, имаме луѓе што ја окупираат позицијата лидер, вели претприемачот Зоран Витанов во интервју за „Макфакс“.

„Има два вида лидери, оние што ги краси столчето – тие кога ќе седнат некаде и додека се таму, имаат авторитет, и оние што го красат столчето – всушност, каде и да седнат, бидејќи имаат автохтон авторитет, тие ја красат позицијата. Кај нас имаме луѓе што ги краси столчето. Погледнете ги сите бивши премиери, бивши претседатели, денеска во општеството се никој и ништо, тоа значи дека биле октроирани. Секој следен премиер е сè полош од претходниот“, нагласува Витанов.

Според него, народот во државата е навикнат на квазилидерство и октроирани лидери.

„Стево Пендаровски, што сега се нарекува претседател на државата, ги обвини луѓето дека како стока влегуваат во автобусите, а тој стана претседател внесувајќи ги луѓето како стока во автобусите давајќи им сендвичи. Претседателот на државата ја узурпира функцијата лидер. Го цитирам, но не се согласувам со него за тоа: ‘Треба да му земеме мерка секому што ќе се обиде да ги смени името и идентитетот на народот и тој доаѓа на власт и тој одобрува промена на Уставот, кој претходниот претседател не сакаше да го потпише. Тоа зборува дека ние имаме опортунисти, немаме лидери’“, вели Витанов.

„Нас нè водат губитници, ова е лудило, санаториум“, додава Витанов.

Оценува дека во државата постои огромна класна разлика меѓу населението, која од ден на ден станува сè поголема.

Запрашан за коментар во врска со тоа колку се реални најавите на актуелниот министер за економија, Крешник Бектеши, за намалувањето на цените на некои од основните животни производи, Витанов со одговор: Ве молам, да не се множиме со нули. Народот ги толерира Ахмети и Бектеши, треба да ги игнорираме, а не да ги анализираме“, потенцира Витанов.

Колку се реални проекциите на власта за предлог-буџетот за 2023 година, во каква состојба е државата на економски план, дали ќе имаме стабилен денар, дали и како менаџира власта во услови на криза, во што да се вложува во периодот што следува, во интервју за „Макфакс“, Зоран Витанов, претприемач.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Апасиев: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица, ќе бидеме порадикални

Александар Тодески

(ВИДЕО) Ристовски: „Северна“ ќе ја избришеме со изјава за ништовност, не мора да има уставни измени

Александар Тодески

(ВИДЕО) Ристовски: Преку ботови не нападнаа за брзата железница, таа сега се прави во Србија

(ВИДЕО) Марковски: ВМРО-ДПМНЕ на клучни позиции носи лица кои не се членови, ќе бидам независен кандидат за претседател

(ВИДЕО) Марковски: Ми пречи што покажуваме непријателство кон Русија

(ВИДЕО) Стојаноска за средби Заев-Мицкоски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам

Александар Тодески