Инспектори во „пријателско“ убедување, Тодоровиќ да прифати кандидатура за Центар

Од:

Од министри, до актуелни градоначалници, па преку директори, ВМРО-ДПМНЕ, дознава А1,  на тест ги стави сите можни претенденти за да извагаат кој најдобро би минал во Центар контра кандидатот на „Сојуз за иднината “, Андреј Жерновски.

На ливчето  биле и актуелните градоначалници на Центар и Аеродром , Тодоровиќ и Коневски, и поранешната и сегашната министерка за култура Самоилова-Цветановска и Камческа-Милевска,  актуелните министри Јанакиевски и Кралев, првиот даночник  Трајковски.

Како најнепознато, но и најбезболно решение, за да го „изнесе“ Центар со се’ „Скопје 2014“, се споменуваше и поранешниот директор на Државната лотарија и Зоолошката градина, Кузмановски.

Секојдневно граѓаните од Центар се жалеа на анкетарите на врата или по телефон. И детално биле распрашувани, и им биле нудени сите варијанти како партиска понуда.

Но, по  првиот  круг и лошите резултати , дознаваме дека повторно топката сакаат да ја префрлат кај Тодоровиќ, кој и претходно јавно кажуваше дека нема желба и амбиција за втор мандат.

Од извори од Кабинетот на Тодоровиќ, дознаваме дека одредени кругови од власта континуирано го притискаат да ја прифати кандидатурата, па дури и во знак на „пријателско“ убедување, неговите бизниси се под удар на се’ почести контроли.

Тодоровиќ има друга агенда, но и партијата си ја тера својата , и затоа  е тежок залак.   Ако го загубат Центар, барем  тука кампањата нема да мораат да ја плаќаат.

И по цена на секојдневни притисоци, Тодоровиќ упорно одбива да ја прифати новата кандидатура, но колкава ќе биде цената и дали сепак секој има одредена температура на топење , набрзо ќе биде познато.

Би можело да ве интересира

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Ана Ололовска

Делови од Центар и повеќе скопски села утре без струја

А1он

Општински инспектори почнаа да мерат бучава во Центар, на два објекта им наложија да се стишат

Жарко Настоски

Павле Трајанов се откажа од коалицијата со ДОМ и ЛДП

Искра Манојлоска

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

Жарко Настоски

И пратениците на ДОМ и ЛДП ја прифаќаат резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

4 comments

ego 22/11/2012 - 15:02 at 15:02

Koga vleguvaat vo politikata i sakaat da si ja zgolemat profitabilnosta toa im e OK, a potoa koga ke se bara da prodolzat da igraat partiski nastanuvat problemi i dilemi…. kako babata sto se fatila na oroto.. dala denar za da igra, a pet za da izleze od oroto….

Reply
Zoran P 22/11/2012 - 15:27 at 15:27

Milam deka koj i da se kandidira za gradonacalnik od redovite na VMRO ke ima golem problem kako da im objasni na graganite koj ziveat vo centar dena site parceli koj imaa bar malku zelenilo nema da gi dadat vo biznis zdelki za izgradba na zgradi, Centar e najzagadena opstina vo poslednive godini!

Reply
vasko 22/11/2012 - 16:55 at 16:55

Obama da go kanditiraat ke izgubat vo Centar.Gotov e.

Reply
Asta la vista 23/11/2012 - 09:11 at 09:11

Centar, Karpos, gjorce, sdsm
Aerodrom, k voda, g baba, butel – vmro

Reply

Leave a Comment

10 + three =