Иницијатива за Конгрес: Мицкоски е единствениот во ВМРО-ДПМНЕ чии афери се амнестираат од надлежните обвинителства и судови

Од:

Еуфоријата на се уште актуелниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за одложувањето на Вонредниот конгрес покажува колку е тој очаен и колку го интересира само сопствената функција велат во соопштение д Иницијативата за свикување конгрес во ВМРО-ДПМНЕ.

„Очекувано е човек кој доживеал целосен дебакл да се радува само затоа што се одложило неговото заминување од функцијата. Мицкоски е единствениот во ВМРО-ДПМНЕ чии афери се амнестираат од надлежните обвинителства и судови, додека останатите членови се соочуваат со драконски казни. Нема член на СДСМ кој не смета дека „Мицкоски треба да си го пазат како очи во глава“ и дека тој е омилениот спаринг партнер кој си го нокаутираат по договор“ – се вели во соопштението.

Иницијаторите за конгрес велат дека Мицкоски има неколкукратно понизок рејтинг од ВМРО-ДПМНЕ и ја влече партијата надолу, а меѓу два изборни циклуси успеа да загуби 150 000 гласови.

„Колку порано Мицкоски си замине од претседателската функција, толку подобро и за Македонија и за ВМРО-ДПМНЕ. Јасно е дека тој нема капацитет да ја води партијата. Отпорот против Мицкоски во партијата се зголемува и се ближи крајот на неговите партиски бизниси“ – стои во дописот од Иницијативниот одбор.

Иницијативниот одбор вчера иннформираше дека се одложува Конгресот кој беше закажан за 28. март поради како што објаснија влошената епидемиолошка состојба во државата.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Заев ништо не разбрал

А1он

Мицкоски очекува бруталност од полицијата во вториот круг, фокусот му е да победи Данела, па ново мнозинство во Собранието

Кристијан Ландов

Мицкоски: Дури ни 2030-та не е годината кога земјава ќе биде дел од ЕУ

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не се менува, се уште дејствува опасно по здравјето на граѓаните, води црна кампања наместо да повика на вакцинација

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Запрепастени сме од мрзеливоста и неспособноста на Шилегов цели 4 години, а затоа сега тој е изненаден од добрите проекти на Даниела

А1он

ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

А1он