Иконому: Се покажува дека е правилен изборот да не брзаме со ратификација на Меморандумите со С. Македонија

Од:

Изборот да не брзаме со ратификација на меморандумите се покажува како правилен избор, бидејќи тие се механизам за контрола на правилното спроведување на Договорот од Преспа, изјави портпаролот на грчката Влада, Јанис Иконому на денешниот брифинг со новинарите, одговарајќи на новинарско прашање за последните случувања во земјава, но и за изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за употребата на името Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

– Владата нема да се вмеша во внатрешните работи што во моментов се во тек во Северна Македонија. Како и да е, може да се сфати дека нашиот избор да не брзаме со ратификување на меморандумите во изминатиот период, се покажува дека е избор што всушност е точен и правилен, со фактот што меморандумите претставуваат еден механизам за контрола на правилното спроведување на Договорот, рече Иконому.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Фрагојанис: Односите со Грција се издигнуваат во стратешко партнерство за силно економско поврзување

А1он

Односите меѓу С. Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година

Ана Ололовска

Радев до Мицотакис: Договорот од Преспа и Договорот за пријателство да станат дел од преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ

А1он

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора да се почитуваат

Ана Ололовска

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Пендаровски: Добив потврда дека Грција го почитува Договорот од Преспа и сака целосна имплементација

А1он