Идната недела завршува вакцинацијата на приоритетните групи

Од:

Идната недела се очекува да заврши вакцинацијата на останатите приоритетни групи од т.н. критична инфраструктура – луѓе кои имаат многу контакти во работата. Во најголемиот пункт, салата „Борис Трајковски“, од понеделникот со вакцини „Спутник“ се имунизираат припадници на војската и полицијата, здравствени работници, наставници од прво до трето одделение и воспитувачи во градинките.

Следната недела ќе бидат вакцинирани вработени во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници.

Паралелно тече и вакцинацијата на лица над 77 години со вакцината „Астра Зенека“ во пунктовите во здравствените домови низ земјава. Како ќе стигнуваат нови дози, ќе се спушта и старосната граница за да бидат имунизирани што поголем број граѓани и да се достигне опфат од 60 до 70 отсто за колективен имунитет.

Според најавите овој месец се очекуваат околу 300 000 дози: 200 000 на „Синофарм“ од Кина, околу 11 000 од директниот договор со „Фајзер“, 25 илјади вакцини преку трипартитните договори со земјите членки на ЕУ, нова количина од руските „Спутник“ и останатите дози на „Астра Зенека“ преку Ковакс-системот.

Би можело да ве интересира

Вакцина вчера примиле 15 илјади граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Војникот за кој има сомнеж дека е заразен со јужноафриканскиот сој, пристигна во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Без полициски час денеска, од утре забраната за движење ќе трае само четири часа

Катерина Павлова-Николовска

Намален бројот на починати и новозаразени, за вакцинација се пријавени над 300 илјади граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Д-р Кунгуловски: Најдобра вакцина е првата што ќе ни биде достапна

Жарко Настоски

Нови регионални пунктови за вакцинација се отвораат во Струмица, Прилеп и Велес

Жарко Настоски