Идната недела медицински тимови од Шведска и од Словенија во државава, најавена помош и од Германија

Од:

Во првата недела од август преку Механизмот за цивилна заштита, а по барање на Министерството за здравство, во државава ќе пристигне медицински тим од Кралството Шведска, во чиј состав ќе бидат десет медицински сестри и еден лекар. Во најава е и пристигнување на медицински тим од Република Словенија. Трошоците за патувањето и сместувањето ќе бидат на товар на Министерството за здравство.

За ова директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски ги информирал членовите на Главниот координативен кризен штаб за спречување на внесување и ширење на вирусот Ковид -19, кој на 24 јули го одржа 103. состанок, а чиј записник вчера го усвои Владата во рамки на 78. седница.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, пак, информирал дека од Берлин е најавена соодветна помош, медицински персонал, лекови, заштитна опрема, респиратори, за сите држави од регионот.

Записникот од 103. состанок на Главниот координативен кризен штаб се однесува на обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Лекарска комора: Индивидуалните, неаргументирани тврдења за Ковид-19 на доктори го девалвираат трудот на оние вклучени во лекувањето

Ана Ололовска

Санкционирани 647 граѓани за неносење заштитна маска

Ана Ололовска

Трицифрени бројки на новозаразени, Владата размислува да ги зголеми казните за неносење маски

Ана Ололовска

58 новозаразени со коронавирус во Скопје, вкупно 625 активни случаи во главниот град

А1он

152 нови случаи на Ковид-19, починале двајца пациенти

А1он

Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Ана Ололовска