И Јанакиески си поднесе оставка

Од:

Јанакиески си поднесе оставка од функцијата министер за транспорт и врски.

dobivaj vesti na viber

11676_1068283076519625_4163331857764865184_n 11219637_1068283103186289_1835476425577514681_n

Премиерот Никола Груевски вечерва до Собранието достави предлог за избор на двајца нови членови на Владата. Се предлагаат нови министри во министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски.

За нов министер за внатрешни работи се предлага Митко Чавков, а за министер за транспорт и врски Владо Мисајловски.

Чавков е актуелен директор во Бирото за јавна безбедност, а Мисајловски е директор на Јавното претпријатие за државни патишта.

Седницата за избор на новите членови на Владата е закажана за утре во 13 часот.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Преку капитални проекти го развиваме туризмот и локалната економија во Берово

Ана Ололовска

Започна асфалтирање на превојот Плетвар

Ана Ололовска

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

Ана Ололовска

Бочварски: Ги пречекавме првите патници од првиот лет Скопје – Софија, воспоставуваме нови авионски врски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Инвестираме во современа патна инфраструктура

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пуштен е во употреба 110 кV далекувод „ТС Штип-ТС Овче поле“

Ана Ололовска