И денес закани за бомби, МВР влезе во школите

Од:

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната постапка за антитерористичка проверка.

Од таму за подоцна најавија е детални информации кои училишта утрово биле мета на заканите за бомби, но извесно е дека се евакуирани учениците од „Јосип Броз – Тито“, „Орце Николов“ и „Владо Тасевски“.

Последната групна закана за поставени бомби беше во средата кога освен девет скопски средни училишта, закана за бомба доби и Народна банка.

Тимот за антитерозирам неколку часа по добиените закани утврди дека биле лажни.

Би можело да ве интересира

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Горан Наумовски

Скопјанка со здравствени проблеми лажно пријавила за поставени бомби во училишта

Горан Наумовски

Лажни дојави за бомби во Уставен суд и на скопскиот аеродром

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје

Ана Ололовска

Лажна е пријавата за бомба во објект на Пошта во Скопје, заврши проверката

Катерина Павлова-Николовска

Повторно дојави за бомби во скопските училишта

Катерина Павлова-Николовска