Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

Од:

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани.

dobivaj vesti na viber

Даут Бајрактаров од Пехчево, член на оваа организација која во Македонија постои 20 години, истакна дека вакви хуманитарни пакети, организацијата дели за двата големи муслимански празници.

– Секоја година делиме ваква помош, не ги делиме луѓето по вера, туку испраќаме порака до сите „Љубов секому, омраза никому“. Традиционално доделуваме прехранбен пакет и се надевам дека нашите роднини, пријатели, комшии ќе ја сфатат нашата порака за „Љубов секому, омраза никому“, рече Бајрактаров.

Како муслимани, додаде, имаме два празника, едниот е Рамазански бајрам, другиот е Курбан бајрам.

– По месецот на постот, ние го славиме Рамазан бајрам. Пакетите ги делиме меѓу граѓаните и не правиме никаква разлика дали се муслимани или христијани, на сите ние помагаме, сите се создадени од Бога. На секаде во светот делиме вакви пакети, кога е Курбан бајрам делиме пакети со месо, рече Васим Ахмед претседател на Ахмедија џамаад во Македонија.

Би можело да ве интересира

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Ана Ололовска

Редарски служби за Велигден и Рамазан Барјам, кинеските вакцини во петок

Катерина Павлова-Николовска

Уште една победа на хуманоста и човечноста – собрани средствата за операција на Слободан Попов – Цобе

Ана Ололовска

Двајца кичевци со хуман гест за младо момче со посебни потреби

Ана Ололовска

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

А1он

Бајрамска честитка од поглаварот на ИВЗ: Благодарност за разбирањето што го покажавте за рестриктивните мерки, за сериозноста и за дисциплината

А1он