Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името

Од:

Хрватска го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција за името, и очекува отворање преговори за членство во Европската унија.

– Министерството за надворешни работи го поздравува договорот за името меѓу Република Македонија и Грција. Хрватска очекува Македонија да отвори преговори за членство во Европската унија и да стане членка во НАТО, се вели во соопштение од МНР на Хрватска.

Во него се додава дека „на тој пат како и досега, Македонија ќе има целосна хрватска поддршка“.

Би можело да ве интересира

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Идни хрватски полицајци играа српско оро, академијата ја избрка студентката што снимала

Жарко Настоски

ВИДЕО: Силно невреме во Осиек однесе кров од зграда

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Маж крвнички претепа две жени во Сплит

Катерина Павлова-Николовска

Хрват три години се криел за да не плати сметка од хотел во Дубровник, го уапсија на аеродром

Жарко Настоски

Невреме во Хрватска