Хоџа: Директорот на Агенцијата за Законот за употреба на јазиците ќе биде избран на јавен оглас

Од:

Директорот на Агенцијата која ќе го надгледува спроведувањето на Законот за употреба на јазиците ќе биде избран на јавен оглас.

Владиниот портпарол, Муамет Хоџа на денешната редовна прес-конференција изјави дека на вчерашната владина седница се разговарало околу именувањето на директор на Агенцијата и оти заедничка констатација е дека тој треба да се избере на јавен оглас.

„Формирањето на Агенцијата произлегува од Законот за употреба на јазиците. На вчерашната седница на Владата се дискутираше околу именувањето на директорот на Агенцијата и заедника констатација е директорот да се избере преку јавен оглас, а Генералниот секретаријат се обврзува во однос на објавувањето на огласот“, рече Хоџа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Османи пред камери ги потстрои директорите што немаат поставено двојазични табли

Кристијан Ландов

13 државни службеници вработува новата агенција за примена на јазикот

А1он

Бошњаковски: Се трудиме да ги надминиме недоследностите и грешките во однос на Законот за јазиците

Ана Ололовска

Илбер Села именуван за директор на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џафери ја води седницата на албански, за ВМРО-ДПМНЕ тоа е противправно

Наум Локоски

(ВИДЕО) Јанушев: Кривични пријави за Џафери, Ибраими и Костовски поради објавувањето на законот за двојазичност

Наум Локоски