Хан: Средбата почна, се надевам ова ќе биде добар ден за Македонија

Од:

Средбата во Брисел помеѓу лидерите на политичките партии во Македонија е почната како што пишува еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на својот твитер профил. Хан им се заблагодарува на европратениците за нивното присуство и изразува надеж дека средбата ќе биде продуктивна.

“Се надевам ова ќе биде добар ден за иднината на земјата”, пишува тој.

Според објавената фотографија на средбата присуствуваат лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, а овој пат се присутни и претседателите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Пред заминувањето од СДСМ порачаа дека се надеваат оти преговорите ќе бидат поставени на рамноправна основа.

Би можело да ве интересира

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Кредибилитетот на ЕУ како глобален актер е поткопан од нејзиниот застој на процесот на проширување

Ана Ололовска

ЕУ: Пресудата против активистот Симонов во Русија е неприфатлива

Жарко Настоски

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

Жарко Настоски

Брисел ја прекори Малта: Пуштете ги невакцинираните да влезат во земјата

Жарко Настоски

Орбан: Среќа наша што Словенија ја води ЕУ, а Јанша ја води Словенија

Жарко Настоски

Leave a Comment

12 + ten =