Гурбетџија во Шведска измамен за заем од 25.000 евра, сограѓанин од Дебар требало да му врати 35.000

Од:

54-годишен иселеник во Шведска по потекло од Дебар пријавил свој сограѓанин во полиција, тврдејќи дека бил измамен за 25.000 евра кои му ги позајмил во присуство на сведок, при што се договориле дека за шест месеци ќе му исплати 35.000.

„ОВР Дебар поднесе кривична пријава против М.Д.(54) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. Во текот на декември 2018 година во Малме, Шведска, пријавениот од Л.Е.(67) од Дебар, со престој и работа во Малме, земал на заем 25.000 евра и врз основа на усмен договор се обврзал во рок од шест месеци да му врати 35.000 евра, но досега му ги нема вратено. Л.Е. на пријавениот, парите му ги дал во присуство на уште едно лице“, се вели во полицискиот билтен.

Би можело да ве интересира

Четири дена нема да се издаваат никакви лични документи, МВР се сели на нов систем

Жарко Настоски

Групна ноќна тепачка на паркинг во Куманово

Жарко Настоски

За шест часа, 66 возачи се казнети на автопатот Скопје-Велес и скопска обиколница поради брзо возење

Ландов

Спречен шверц на марихуана од албанска на македонска страна преку Охридско Езеро

Ландов

Приведена Австралијанка поради пречекорување на дозволениот туристички престој во државата

Ландов

За пет часа казнети 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Ландов