Груевски: Душата ми се исполни кога ги видов децата со насмевки

Од:

Премиерот Никола Груевски и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска во одморалиштето „Мајски цвет“ во Струга ги посетија децата од семејства со социјален ризик кои се дел од проектот бесплатен одмор за 3.000 деца.

„Се чувствувам убаво. Душата ми се исполни кога ги видов децата со нивните насмевки и радост. Ќе направам се од себе проектот да го продолжиме и да го зајакнеме, во иднина што повеќе деца на ваков начин кои немаат други можности да ја искористат можноста што државата ја дава да поминат убави мигови, да бидат среќни, задоволни, радосни и насмеан“, изјави Груевски.

Ова чувство, рече Груевски, го имам кога понекогаш ќе ги сретнам земјоделците кои зборуваат за субвенциите што ги примаат и кога ги среќавам пенизонерите на улица кои кажуваат за придобивките што ги имаат од владините мерки.

Проектот за одмор на децата од семејствата со социјален ризик почна да се реализира од 1 јуни и опфаќа деца од четврто до осмо одделение. Бесплатниот одмор досега го искористиле 1.480 деца од социјални семејства заклучно со четвртата група која е во тек, а петтата група почнува на 25 јули. Дел од децата летуваат во одморалиштето „Мајски цвет“ во Струга, а останатите, особено оние кои имаат одредени белодробни заболувања, одат на Пелистер.

 

Би можело да ве интересира

Спасете ги децата: Десет милиони деца ширум светот може да не се вратат на училиште

Ана Ололовска

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

Владата објави насоки за државјаните на земјите кон кои воведе рестриктивни мерки за влез

А1он

(ВИДЕО) Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Студентите помогнаа да донесеме политики кои ќе го подобрат стандардот на младите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: За три години изградени повеќе од 300 километри атмосферска канализација

Ана Ололовска

25 comments

commanddevil 22/07/2012 - 16:13 at 16:13

hihihin za pusta fotelja PINOKIO I NA MARS KE SE KACI,,,,, badijala ,,,,,,,se kazuva deka padot e dotov.

Reply
som 22/07/2012 - 16:31 at 16:31

Abe kakva dusa, sto zboruvas gluposti, nego kosuljive od Amdi li gi zimas?

Reply
momo sainoski 22/07/2012 - 16:38 at 16:38

Da znaat decata kakva nasmevka e taa nikogas ne bi se doblizile do takov Premier,ke se svestat ko ke porasnat,ama Gospod neka im e na pomos.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 16:48 at 16:48

potpolno si vo pravo,,,debil moze samo da bide vaka zlonameren i zloupotrebuva maka na bespomosni,na deca za promocija i diganje rejting. badijala sevo ova go vidovme vo minatoto,,,A EVE KE MU DADAM PREDLOG LICNO DO GRUEV,,,NEKA POJDE DO TETOVO,NEKA JA POSETI I MALATA DUSICA KOJA BESE ZASTRELANA OD PAJTASITE NA AHMETI.NEKA I OBJASNI ZASTO BESE PUKANO VO NEA KAKO DETENCE? NEKA POBARA OD AHMETI ODGOVOR I NEKA I PRENESE. TOGAS NEKA VIDI NASMEVKA KAJ DETETO. SE NADEVAM KE I OBJASNI ..ETE PREDIZBORNO ZASTO vo foteljata vo koja sedi i grcevito se bori da ja zacuva ima krv i od nejzinoto detsko telo? kolku pari trebase za da gi zaboravi zlostorstvata i da gi amnestira tie koi pukaa vo deca? ete gruevski,,,vo toj slucaj kurci se deka si iznbudil nasmevka. stom si so zlostornicite,,,,i ti si soucesnik,,ubiec,,terorist.,

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 17:29 at 17:29

za druzbata so ahmeti objasni im na semejstvata cii najbliski se kidnapirani ili uste povazno na malata Dusica ako voopsto se secavate na toa devojce epa toa e devojceto koe pomina bezbroj operacii zatoa sto nekoj maloumen siptar resil da puka tokmu na nivnoto vozilo OSVESTETE SE MAKEDONCI.
za ova dpmne li bi glasal nekoj cesen makedonec

Reply
strelec 22/07/2012 - 17:29 at 17:29

DECATA ZA SVOI CELI GI UPOTREBUVAL SAMO HITLER.A OVOJ NASIOV NEZNAM KAKO KE IM OBJASNI NA TIE DECA -ZOSTO IM JA PRODAVA DRZAVATA NA TURCITE:TURK AERODROM ?TURK MILK?MOSE BAUN?GRADENJE TURCI VO AERODROM ZGRADI.ZA TOA LI SE BORELE PATRIOTITE NEKOGASNI. E MOI GLUPAVI VMROVCI

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 17:42 at 17:42

plateni od islamistite za sirenje vlijanie,,,,glupi blgarcinja

Reply
Dane 22/07/2012 - 17:31 at 17:31

Nie roditelite na takvite deca, koi ne mozeme da gi odvedeme na odmor,i koi ne mozeme da ja vidime taa nasmevka,za koja Ti si umisluvas deka si ja videl,ke ve kaznime na slednite izbori.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 17:38 at 17:38

Тарчуловски: Случаите од 2001 да ги стопираме и пратиме во историјата

Овие случаи треба да ги стопираме и пратиме во историјата, и да одиме напред, да градиме наместо да разградуваме, стои во писмо на Јохан Тарчуловски што вчера, како што соопшти МИА, им било доставено од Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски.
…….i licno ,,herojot,, mu prostuva na gruev za koalicija so dui i uck.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 18:00 at 18:00

, Груевски- на којшто тој владее е: димни завеси, пропаганда, лажни ветувања и измами. Наместо да ги решава реалните проблеми на луѓето, Груевски е опседнат со сите оние коишто на кој било начин ја доведуваат во прашање неговата власт.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 18:01 at 18:01

Скоро слушнав еден виц: Што е разликата меѓу Бог и Груевски? Бог не мисли дека е Груевски.)

Reply
strelec 22/07/2012 - 18:06 at 18:06

IMASE EDEN FILM TESNA KOZA TAMU PANTIC NAJDE TURSKI INVESTITOR AMA KOGA DOJDE RABOTATA DO GAZOT E TOGASZOT TUKA SESE PREKINA
SE PRASUVAM KAKO OVIE GI DOBIVAAT TURSKITE INVESTITORI

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 18:19 at 18:19

-ke ja pratat ministewica ala ,,brk,, i koga ke ja vidat pomisluvaat deka dosol goce delcev licno,….i potpisuvaat odmaaaaaaaaaaa

Reply
KONTRA BANDA 22/07/2012 - 18:37 at 18:37

Vo ovaa zemja, prasaj se idiotu eden kolku deca ostavi bez nasmevka,koga ti i portokalovata ( citaj kanalizaciska elita) so vasite lagi za podobro utre,ama mislevte samo na vas,a drugite gi ostavivte bez idnina.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 20:29 at 20:29

mnogu iskreno,,mnogu realno kazano. bravo koj i da si

Reply
KONTRA BANDA 22/07/2012 - 18:55 at 18:55

dobar e dobar,denes so decata,vcera vozi kombajn,zavcera avtobus,pred toa lopata cement frli,pred toa igraliste pusti,tokmak nas ni treba covek drzavava da ja vodi,ne cirkuzi da pravi,ako nemas popametna rabota dojdi i jajcava pocesajmigi povece ce si korisen veruvaj mi.

Reply
tanja 22/07/2012 - 19:10 at 19:10

I Tadic vozese kombajni, trcase da nosi investicii i slicno ama narodot nemilosrdno go kazni. Kasno ti e Gruevski, go preteravte, zar mislis deka narodot ne gleda deka polupismeni ministri i pratenici ja vodat drzavata i so sekoja izjava ni ja vredjaat inteligencijata. A za decata SRAM DA VI E, pa kako se custvuvaat nivnite roditeli koi nemozat da im obezbedat ni edno kuso letuvanje vo Sruga.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 20:36 at 20:36

vazno negovata smrdena dusa polna zloba da ja napolni so kejf. se prasuvas li be monstrume portokalov zasto tie deca i roditeli nemozat da odat na odmor? da kupat dovolno hrana? da se custvuvaat srekjni vo zivotot? da ti objasnam …. DA NAMESTO ONA KILAVO KONJCE SO NEKAKOV SI VOIN( VASA KVALIFIKACIJA) IZGRADESE NAKOJ STOPANSKI OBJEKT,,,,,EDEN DEL OD NIV KE SE RADUVAA…NE SAMO DVAESET DENA TUKU DOLGOROCNO AKO MU VRABOTESE NEKOJ OD RODITELITE.ako onoj krvnik aleksandrov ne go postavese…ke imase uste novi nasmeani deca..no? ti odbra …..SO DRPNATITE PARI NASMEVKA DA ODNESES SAMO NA TVOITE DECA DOMA BEZ DA TE GRIZAT TAZNITE LICA NA DRUGITE DECINJA.seti se samo …dojde vo fotelja kako sukalo slab..pogledni se esega? natoven ko vol. da tvoite deca vo ovoj period se srekjni,nasmeani,zadovolni…mo toa nabrzo ke se promeni pa nisto cudno VO PERIODOT STO SLEDI NEKOJ DRUG KE GI PRAKJA TVOITE KAKO SIROMASNI NEGDE NA ODMOR…SEKAKO ZA DA ZGOLEMI REJTING-DODEKA TI I TVOJATA BANDA OVCARI TRUNETE PO ZATVORITE.,

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 22:57 at 22:57

Нови, посериозни промени

Се подготвуваат нови, посериозни промени во кабинетот на Груевски. Саксијата со фикус ќе ја преместат десно од влезот.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 22:57 at 22:57

На фризер

Отишол Груевски некој ден целиот бушав на бербер и му рекол: – Сечи сè што е вишок.

И овој му ја отсекол главата.

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 23:04 at 23:04

Грујо фатил златна рипка. Рипката му вели: „Пушти ме и ќе ти исполнам една желба“. Грујо ѝ вели: „Сакам да бидам поинтелигентен“. Златната рипка го претворила во Бранко.//

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 23:05 at 23:05

– Ако обете долго потраат, ќе ја зајакнат десницата.
kako dpmneovca moze da ja zajakne ,,desnicata,,? so apstiniranje od seks vo ekonomska kriza

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 23:53 at 23:53

Грујо отвара нов пензионерски дом, а насобраните пензионери скандираат:
– Фала ти за среќното детство!
– Фала ти за среќната младост!
А Грујо им возвраќа:
– Ама ајде, ви се молам, драги пензионери, кога сте биле деца или младинци, јас сè уште не сум бил роден!
– Точно, затоа и ти благодариме – одговараат во хор пензионерите.///

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 23:55 at 23:55

Малиот Грујо возбудено дотрчал кај големиот братучед:
– Бате, бате, имам добра и лоша вест!
– Ајде, Грујо, прво добрата.
– Решив да правиме компромис за името!
– Конечно! Ајде, сега лошата.
– Лажам, бате, лажам…

Reply
commanddevil 22/07/2012 - 23:56 at 23:56

Македонскиот премиер решил да се прошета и да види како живеат обичните луѓе. Сретнал едно мало момче.
– Каде е татко ти?
– Отиде на работа со новиот автомобил.
– А мајка ти?
– Отиде на работа со стариот автомобил.
– А кој е дома?
– Баба ми, гледа телевизија на новиот телевизор.
– Гледаш ли, момче, за сето тоа треба да сте ми благодарни мене!
– Бабо, бабо!!! Си дојде вујче од Америка!

Reply

Leave a Comment

9 + 8 =