Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

Од:

Власта разговара со опозициски пратеници за уставните измени со кои Бугарите ќе влезат во Уставот на Македонија, а во замена, нашата држава ќе почне со преговорите со ЕУ. Ова е заклучокот од одговорот на вицепремиерот Артан Груби, кој кажа дека разговорите влеваат доверба.

„Јас сум апсолутен оптимист. Имаме поддршка од сите про-европски сили во однос на европскиот пат и уставните измени. Се уште зборуваме македонски, јас зборувам македонски, никој не нѐ асимилираше и бугаризираше, тоа беше лажна вест. Исто како што беше лажна вест Тиранската платформа, дека сите ќе мора да учат албански. Реалноста е дека македонскиот јазик е официјален и ќе биде официјален во ЕУ. Нашите секојдневни контакти, со опозициски пратеници, ни влеваат доверба дека тие ќе ги поддржат уставните промени“, кажа Груби.

Тој додаде:

„Сметам дека е време да се ослободат сите политички партии од регресивни начини на функционирање и да дадат поддршка“.

Би можело да ве интересира

Европски сојуз за промени: Скандалозни сознанија за дејноста која се одвива во деловниот простор во ТЦ Мавровка

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се откажеме веднаш од техничка влада, доколку криминалната партија ДУИ нема технички премиер

Предраг Петровиќ

Груби: Правото на образование на мајчин јазик е уставно право и неговото кршење е неприфатливо

Груби: Не се гледам себеси и знам дека нема да бидам идниот премиер

Ковачевски за Груби: Македонија во моментов ја води Македонец, а во предизборие ќе се изнаслушаме кој е главен

Орце Костов

Ковачески: Користењето на кабинетот на Груби за состанок на Ахмети не е злоупотреба